Przechowywanie danych w chmurze – wady i zalety

Przechowywanie danych to coraz większy problem dla użytkowników, którzy poszukują rozwiązań, zapewniających im dostęp do ich plików bez względu na miejsce przebywania. Bezpiecznym systemem, rekomendowanym przez wielu specjalistów, jest tworzenie kopii zapasowych plików i przechowywanie ich na dyskach zewnętrznych z ograniczonym dostępem ze strony osób trzecich. Jednak w dobie mody na urządzenia mobilne na popularności zyskują wszelkie rozwiązania związane z udostępnianiem plików w chmurze.

 

Pliki w chmurze a bezpieczeństwo danych

Dla wielu firm konieczność gromadzenia różnego rodzaju danych jest faktem. W zależności od wybranej strategii mogą one trafić na własny serwer lub też będą gromadzone w chmurze z możliwością dostępu z dowolnego miejsca po spełnieniu określonych warunków. Serwer wiąże się z nakładami na jego zakup oraz administrowanie, bez względu na to, czy będzie za to odpowiedzialny pracownik, czy może firma zewnętrzna.

Cloud computing to rozwiązanie dużo tańsze, choć za stabilność dostępu do danych w tym przypadku odpowiada jedynie dostawca usługi. Przy takim rozwiązaniu niezbędna staje się inwestycja w szerokopasmowe łącze internetowe, które są wskazane w przypadku chmur uruchamianych lokalnie. To rozwiązanie pozwala mieć większą kontrolę nad danymi, ale również daje realne korzyści w postaci dostępu do mocy obliczeniowej czy pamięci masowej poprzez jej dopasowanie do aktualnego obciążenia zasobów.

 

Chmura a tradycyjny serwer

Większość serwerów może zaskakiwać np. nadmiernym obciążeniem, bowiem z reguły nie wiadomo, ile serwerów wirtualnych aktualnie na nim pracuje. Może to skutkować koniecznością wyłączenia któregoś ze skryptów, co zwykle robi dostawca usług hostingowych. Za dostęp do serwera zwykle się płaci, bez względu na faktyczne wykorzystanie przydzielonej mocy.

Z kolei w chmurze dostęp do zasobów jest wyliczany na podstawie faktycznego wykorzystania. Rozwiązaniem, które łączy w sobie funkcjonalność serwera i dostępność chmury, jest zatem serwer w chmurze, który zapewnia ciągłość działania serwera bez konieczności podpisywania umów długoterminowych i ponoszenia kosztów z tytułu instalacji. Takie rozwiązanie jest również rekomendowane w przypadku firm, w których gwałtownie wzrasta liczba użytkowników.

 
 

Katagoria: Porady
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3130  razy.